Select Page

Vďaka kĺbom chodíme, skáčeme a dokážeme hýbať s naším telom. Spája sa s nimi i množstvo zaujímavostí, s ktorými by sme sa s vami radi podelili. Tak teda, vedeli ste, že?

Vedeli ste, že ľudská kostra váži zhruba 25 % z hmotnosti tela?

Základnú oporu ľudského tela tvorí kostra, ktorá pozostáva z 210 kostí. Až 180 z nich je pritom spojených kĺbmi, ktoré sa časom opotrebúvajú a časom môžu i bolieť. Starostlivosť o kĺby, najmä o tie, ktoré namáhate najviac, by ste preto nemali podceňovať.

Vedeli ste, že v ľudskom tele rozoznávame 6 druhov kĺbov?

180 kostí v našom tele je pospájaných kĺbmi, pričom ich máme šesť druhov, a to kolenné, lakťové, ramenné, panvové, bedrové, členkové, zápästné a medziprstové kĺby. Každý z kĺbov pritom môže byť nadmerne opotrebovaný aj v mladom veku a bolesti kĺbov nie sú záležitosťou len starších ľudí. V Nemocnici Malacky vám pomocou kmeňových buniek dokážu vyliečiť i najmenšie medziprstové kĺby. Ktoré z týchto kĺbov si najviac zaťažujete vy?

Vedeli ste, že kĺby umožňujú robiť dva rôzne pohyby naraz?

Vďaka vašim kĺbom môžete robiť dva rozdielne pohyby naraz, a to ohýbanie i otáčanie. Je to možné kvôli tomu, že kĺb sa skladá z dvoch kostí, ktoré sa navzájom dotýkajú. Ochranu kĺbových kostí má na starosti chrupavka, ktorá ich kryje.

Vedeli ste, že prvé zmeny v kĺbovej chrupavke sa môžu objaviť už v 20. roku života?

Mýtus o tom, že problémy s kĺbmi sa týkajú len starších ľudí, je už dávno vyvrátený. Bolesť kĺbov často trápi aj mladých ľudí, a to najmä športovcov, ktorí ich často veľmi namáhajú. Šport je skvelá vec a pre kĺby lepšia ako obezita, avšak ak športujete, mali by ste svojim kĺbom poskytnúť patričnú starostlivosť.

Vedeli ste, že počas života obídete štyrikrát Zem?

Priemerný človek počas života nachodí viac ako 160 000 kilometrov, čo sa rovná asi štyrom cestám okolo sveta. S každý krokom priemernej osoby, ktorá váži 60 kilogramov, absorbuje chodidlo okolo 220 kg tlaku. Viete, koľko je to za celý deň? Až 2 tony tlaku na chodidlá.

 

Aby vás kĺby niesli životom čo najdlhšie, navštívte lekára už pri prvých bolestiach, ktoré pociťujete. Regenerácia kĺbov totiž možná nie je a čím skôr problémy podchytíte, tým väčšiu šancu máte na vyliečenie. V Nemocnici Malacky sa už niekoľko rokov venujeme liečbe kĺbov kmeňovými bunkami. Chcete sa o tejto revolučnej metóde liečby dozvedieť viac? Kontaktujte našich odborníkov na http://www.liecbaklbov.sk/kontakt/