Select Page

ikona-starostlivost-o-klby

  ZLOŽENIE KĹBOV

Asi málokto z nás si uvedomuje, koľko kĺbov musí organizmus zapojiť do zdanlivo jednoduchých aktivít, akými sú napríklad zdvihnutie pohára alebo spadnutej čiapky. Nehovoriac o behu, skákaní, tancovaní alebo športe. Hýbeme sa každý deň, celý život.

Naše pohyby sú veľmi komplexné, snáď neexistuje taký, na ktorý by nám stačil len jeden kĺb. K najväčším kĺbom patria kolenný, bedrový, ramenný a členkový. Dennodenným používaním, ale aj nešetrným zaobchádzaním, sa naše kĺby prirodzene opotrebovávajú, čo často vedie k ich nefunkčnosti, zníženej pohyblivosti a najmä veľkým bolestiam. Kĺb je pohyblivé spojenie dvoch alebo viacerých kostí, pričom jedna kosť v kĺbe je zakončená výbežkom (hlavicou), druhá vytvára kĺbovú jamku. Hlavica aj jamka sú pokryté chrupavkou, ktorá má dokonalé klzné vlastnosti, takže kosti sa o seba takmer netrú. Aby nevŕzgali vôbec, sú navyše premazávané kĺbovou tekutinou (synoviou), ktorá vyživuje kĺb i chrupavku. Hlavicu a jamku do seba pomocou väzív uzatvára kĺbové puzdro, v ktorého vnútornej vrstve (synoviálnej membráne) sa tvorí práve spomínaná tekutina. Kĺb obsahuje aj ďalšie, tzv. pomocné kĺbové zariadenia, ako sú svaly, šľachy, väzivá, ktorých úlohou je spevnenie, ochrana a plynulosť pohybu. Kĺby sú bohato zásobené cievami a nervami. Jedine chrupavka ich nemá, aj preto je schopná bezbolestne znášať vysoký stupeň zaťaženia.

ikona-starostlivost-o-klby

  STAROSTLIVOSŤ O KĹBY

Čo našim kĺbom prospieva najviac?

Kĺby sa majú najlepšie vtedy, keď sa vyvarujeme trhavým pohybom, rýchlym zmenám ich polohy alebo ich veľkej záťaži. Zo športov je preto najvhodnejšie plávanie a rekreačná cyklistika. Na regeneráciu kĺbov je dôležitý tiež prísun nenasýtených mastných kyselín a antioxidantov, ktoré sa do tela dostávajú prostredníctvom potravy. Povrchovú vrstvu chrupavky vyživujú živiny z tzv. kĺbovej tekutiny. Vnútorná časť chrupavky je vyživovaná cievami, ktoré máme v kostiach.

Čo kĺbom neprospieva?

obrazok-starostlivost-o-klbyChrupavka je na rozdiel od kosti schopná len čiastočnej regenerácie. Časom starne, deformuje sa a ničí. Negatívne na kondíciu chrupavky pôsobí napríklad nadváha alebo úrazy – zakopnutie, šmyknutie, zlé dopadnutie. Predispozíciu poškodenia kĺbu či chrupavky môžeme zdediť po rodičoch. Ak už s kĺbmi máme problém, mali by sme sa vyvarovať určitým druhom športov, pri ktorých kĺby zaťažujeme najviac – napríklad futbal, beh, tenis. Pozor tiež na záťaž kĺbov v posilňovniach. Čo našim kĺbom prospieva najviac?

Mali by sme dbať na prísun živín:

  • Vitamín A (betakarotén) obsahuje mrkva, paradajka aj melón.
  • Vitamín C je v citrusoch, v brokolici, v jahodách.
  • Vitamín E majú orechy, rastlinný olej, rybací olej.
  • Selén je zastúpený v slnečnicových semienkach, vo vajciach.
  • Omega-3 nenasýtené mastné kyseliny doplníme z morských plodov.

Vedeli ste že:

  • najväčší a zároveň najzložitejší kĺb v ľudskom tele máme v kolene?
  • najmenší kĺb v tele je spojenie troch kostičiek vo vnútornom uchu (kladivko nákovka, strmienok)?
  • jeden kĺb dokáže naraz spojiť aj XY kostí?
  • pätinu hmotnosti chrupavky tvoria jej vlastné bunky a 80 % tvorí „voda“?
  • chrupavky dokážu zniesť záťaž rovnajúcu sa štvornásobnej váhe celého tela?
  • trenie v kĺbe vytvára odpor štyrikrát menší, ako keď sa o seba trú dve roztápajúce sa kocky ľadu?
  • ľudovým receptom na liečbu kĺbov sú želatínové cukríky a huspenina?

Kontakt

Nemocnica Malacky
Nemocničná a.s.
Duklianskych hrdinov 34 90122
www.nemocnicamalacky.sk

footer partners

©2023 Nemocničná a.s.