Select Page

Tehotenstvo je v živote človeka (a obzvlášť ženy) veľmi významné obdobie. S očakávaním malého človiečika sa spája i množstvo zmien v ženskom organizme a okrem nárastu hmotnosti či zmeny držania tela sú to často i hormonálne zmeny, ktoré výrazne vplývajú na kĺby a často spôsobujú bolesti.

Nie, nemusíte sa uspokojiť len s odpoveďou, že to tých deväť mesiacov nejako prežijete. Vhodné pohybové aktivity a špeciálne cvičenia vás bolesti kĺbov či svalov môžu účinne zbaviť. Navyše pôsobia ako prevencia pred trvalým poškodením kĺbov.

Vhodný šport pre budúce mamičky

Najvhodnejším športom v tehotenstve je plávanie, a to najmä preto, že jednak nezaťažuje kĺby, jednak priaznivo pôsobí na udržanie si svalovej hmoty v tele. Pokojne sa tiež môžete venovať rýchlej chôdzi, brušným tancom alebo si občas zabicyklovať na stacionárnom bicykli.

Pri cvičení v tehotenstve je veľmi dôležité, aby budúca mamička nezadržiavala dych a vyhýbala sa akýmkoľvek otrasom. Žena je v tehotenstve omnoho zraniteľnejšia než inokedy. Nie je to fráza, ktorá má slúžiť na to, aby si na seba dávala skutočne pozor. Je to fakt, ktorý je podmienený hormonálne a úzko súvisí i so starostlivosťou o kĺby.

Počas tehotenstva sa totiž uvoľňuje hormón relaxín, ktorý má za úlohu uvoľňovať šľachy a kĺby pri pôrode. Preto sú kĺby tehotnej ženy oveľa citlivejšie a krehkejšie.

Trápia vás v tehotenstve kĺby?

Budúce mamičky sa často sťažujú na neznesiteľné bolesti kĺbov. Ako sme už spomínali vyššie, je to spôsobené fyziologickými zmenami, ktoré nastali v jej tele. Najlepším spôsobom, ako sa bolestí zbaviť, je komplexné cvičenie zamerané na posilnenie ochabnutých svalov. Netreba však zabúdať na to, že o vhodnosti akéhokoľvek cvičenia je potrebné sa poradiť so svojím gynekológom a v prípade veľkých bolestí kĺbov sa obrátiť aj na špecialistov v tejto oblasti, ktorí vám odporučia najvhodnejší postup pri liečbe.