Select Page

Čo je artroskopia?

Artroskopia je miniinvazívna endoskopická operačná technika, pri ktorej sa zavádza kamera do kĺbu z malého rezu a z druhého, eventuálne ďalších, sa pomocou inštrumentária ošetrujú poškodené štruktúry poškodených kĺbov.

Pre koho je artroskopia vhodná?

Pomocou artroskopie sa najčastejšie operujú degeneratívne ochorenia kĺbov a poúrazové stavy.

Ktoré kĺby je možné artroskopiou operovať?

Artroskopické operácie sa najčastejšie robia na kolennom kĺbe a ramennom kĺbe, avšak artroskopovať sa dajú aj lakťový, členkový alebo zápästný kĺb.

Koľko to stojí?

V Nemocnici Malacky zaplatíte za artroskopickú operáciu 75 eur. Ak však ide o operácie, kde je potrebná rekonštrukcia poškodených štruktúr (použitie implantátu, stabilizácia ramena alebo rekonštrukcie skrížených väzov), je cena 400 eur.

Ako dlho budem na zákrok čakať?

Pacienti zvyčajne na túto operáciu čakajú 1 mesiac, ak však ide o poúrazové a neodkladné stavy, je pacient zoperovaný ihneď, ako je to možné.

Kto mi môže dať odporúčanie na operáciu?

Na artroskopickú operáciu vám môže dať odporúčanie lekár – ortopéd, chirurg alebo traumatológ. Samotnej operácii však vždy predchádza konzultácia a vyšetrenie v traumatologickej ambulancii.

Ako sa môžem sám objednať?

Na konzultáciu s lekárom sa môžete objednať telefonicky na bezplatnom telefónnom čísle 0800 30 00 30 alebo osobne priamo v traumatologickej ambulancii, prípadne prostredníctvom klientskych centier v nemocnici.

Aké vyšetrenia musím pred operáciou podstúpiť?

Podľa toho, s akými vyšetreniami pacient prichádza do traumatologickej ambulancie. Bežne dostupné diagnostické metódy sú röntgen, CT, prípadne magnetická rezonancia. Pred samotným zákrokom je potrebné interné predoperačné vyšetrenie a anestéziologické vyšetrenie.

Kto ma bude operovať?

V Nemocnici Malacky máme k dispozícii skúsených erudovaných operatérov so špecializáciou v odboroch chirurgia, ortopédia a traumatológia.

Ako dlho operácia trvá?

Operácia trvá zvyčajne 30 – 60 minút, rekonštrukčné operácie trvajú 60 minút, celková doba operácie sa však odvíja od rozsahu zákroku.

Je potrebná anestézia?

Artroskopická operácia sa vykonáva v celkovej alebo spinálnej anestézii, pri niektorých typoch artroskopie sa využíva kombinácia oboch typov anestézie, najčastejšie pri výkonoch na ramennom kĺbe.

Aký personál bude pri zákroku?

Bežnou praxou je, že sú v operačnej sále prítomní okrem operatérov aj inštrumentárky a pracovníci anestéziologického oddelenia (lekár anestéziológ, anestéziologické sestry).

Aké komplikácie môžu nastať?

Artroskopia je technicky aj medicínsky náročný výkon a môže byť sprevádzaný viacerými komplikáciami. Počas operácie a bezprostredne po operácii to môžu byť komplikácie vzniknuté v súvislosti s podávaním anestézie alebo komplikácie v oblasti operačnej rany (peroperačné alebo neskoršie pooperačné), ako aj funkčné prechodné poruchy. Medzi najčastejšie komplikácie patrí krvácanie, infekt v operačnej rane, rôzne alergické reakcie alebo hlboká žilová trombóza.

Pocítim zlepšenie akútnej bolesti okamžite po operácii alebo mi budú podávané lieky proti bolesti?

Bezprostredne po zákroku je bolestivosť tlmená analgetikami, postupne však prichádza k zlepšeniu a bolestivosť sa stráca.

Budem po zákroku hospitalizovaný?

Artroskopický zákrok patrí k výkonom jednodňovej chirurgie, čiže pri tomto type operácie nie je potrebná dlhodobá hospitalizácia. Pacient je bezprostredne po zákroku hospitalizovaný na nadštandardnom oddelení a v deň zákroku alebo 24 hodín po ňom odchádza do domáceho ošetrenia.

Ako dlho budem PN?

Dĺžka práceneschopnosti je individuálna, zvyčajne trvá 1 mesiac.

Budem chodiť na rehabilitáciu? Ak áno, ako dlho?

Áno, po artroskopických operáciách je rehabilitácia nevyhnutnou súčasťou rekonvalescencie, jej dĺžka a intenzita závisia od typu výkonu.

Za aký čas môžem očakávať návrat do bežného života?

Návrat k bežným činnostiam sa po artroskopických operáciách dá očakávať približne 1 – 3 mesiace po operácii, avšak doba rekonvalescencie je individuálna a tento proces ovplyvňuje viacero faktorov, ako napr. vek pacienta, rozsah výkonu a pod.

Bude návrat do bežného života a fungovanie mojich kĺbov porovnateľný s obdobím pred začatím bolestí kĺbov?

Artroskopické operácie sa robia najmä preto, aby pacient po návrate k bežným činnostiam nepociťoval bolestivosť, a aby kvalita života bola porovnateľná s obdobím pred operáciou. Takže odpoveď na túto otázku je áno.

 

Chcem konzultáciu