Select Page

V našom predchádzajúcom článku sme sa venovali tomu, kedy je cvičenie pre vaše kĺby nebezpečné a ako sa čo najúčinnejšie vyvarovať riziku zranenia. Dnes budeme pokračovať a povieme si ďalšie tri chyby, ktorých sa ľudia dopúšťajú pri cvičení a ničia si tak svoje kĺby.

Zlá technika cvičenia

Počas našej praxe sme sa v Nemocnici Malacky už párkrát stretli s mladými ľuďmi, ktorí si kĺby zničili zlou technikou cvičenia. Správna technika nie je dôležitá len kvôli účinnosti daného cviku, ale i z hľadiska zásadného významu pri prevencii poranenia kĺbu. Žiaľ, len veľmi málo ľudí vie, ako sa jednotlivé cviky majú vykonávať správne, pričom význam má už len správne držanie chrbta. Ak nie ste vyštudovaný tréner, venujte naštudovaniu si správnej techniky cvičenia dostatok času. Nápomocný môže byť zo začiatku i osobný tréner, ktorý na vás dá pozor a nielenže vám techniku vysvetlí, ale i ukáže.

Vynechanie zahriatia a strečingu

Mnohí ľudia si kvôli tomu, že majú málo času, povedia, že sa nič nestane, ak vynechajú úvodné zahriatie tela alebo záverečný strečing. Omyl. Správna rozcvička pripraví vaše telo na zvýšené nároky pri tréningu, rozprúdi krvný obeh, čo má pozitívny vplyv na svaly i kĺby. Pravdou je, že studené svaly nie sú schopné absorbovať nárazy, a preto sú náchylnejšie k zraneniu. Strečing po tréningu zas udržiava a zvyšuje pohyblivosť kĺbov. Ak si nabudúce poviete, že žiadny strečing po tréningu nepotrebujete, spomeňte si na naše slová a skúste si svoj čas rozdeliť tak, aby v ňom bol priestor i pre vaše zdravé kĺby.

Žiadny oddych

Veľa ľudí žije v domnienke, že samotné cvičenie je to, čo ich privedie k lepšej, silnejšej kondícii. V skutočnosti je to naopak. Najdôležitejšie je to, čo sa stane po cvičení. Ak chcete na sebe vidieť výsledky a chrániť svoje kĺby, odpočinok je rovnako (ak nie viac) dôležitý ako samotné cvičenie. Prečo? Oddych zabráni vzniku zranenia či zápalom kĺbov, ktoré často vedú k bolesti. Samozrejme, oddych neznamená ležať v posteli a nič nerobiť. Vhodnou formou oddychu je napríklad joga či nenáročná prechádzka v prírode.

Opotrebovaniu kĺbov sa, žiaľ, nevyhne nikto z nás. Jediné, čo môžeme pre svoje kĺby urobiť, je dopriať im dôkladnú starostlivosť a prevenciu proti artróze. Ak sa však už problémy a bolesti kĺbov objavili, najhoršie, čo môžete urobiť, je čakať. Artróza nie je problémom len starších ľudí, ale i mladých, nevynímajúc športovcov.

V našej Nemocnici Malacky sme napríklad nedávno prostredníctvom kmeňových buniek pomohli i volejbalistke Dominike Nestracovej, ktorej sa problémy s bolestivými kĺbmi taktiež nevyhli. Najdôležitejšie je problém podchytiť včas. Máte podozrenie na to, že vaše kĺby nie sú v poriadku? Kontaktujte našich odborníkov na http://www.liecbaklbov.sk/kontakt/ a dohodnite si bezplatnú konzultáciu.