Select Page

Ochorenia kĺbov dnes patria k najrozšírenejším zdravotným problémom. Neznesiteľné bolesti kĺbov už nie sú záležitosťou len staršej generácie, ale stále častejšie sa na ne sťažujú i mladí ľudia. Za bolesti kĺbov často môže nezdravý spôsob života a s tým súvisiaca civilizačná choroba – obezita.

Pre zdravé fungovanie tela a teda i svalov a kĺbov je nesmierne dôležitá zdravá životospráva a strava, v ktorej sú zastúpené všetky potrebné vitamíny, minerály a taktiež pravidelný pohyb. Ak tieto podmienky dodržané nie sú, jednotlivé tkanivá sa časom začnú degenerovať a kĺby prestanú fungovať tak, ako by mali. Dôsledkom toho je bolesť kĺbov.

Ako kĺby fungujú?

Kĺb sa skladá z kosti s kĺbovou hlavicou a z kosti s kĺbovou jamkou. Plochy obidvoch kostí sú pokryté chrupavkou, ktorá bráni ich treniu a rýchlemu opotrebovaniu. Jednotlivé časti držia pokope kĺbové väzivá. Všetky časti, ktoré sme teraz vymenovali, sú veľmi dôležité pre bezproblémové fungovanie kĺbov. Samozrejme, je prirodzené, že postupom času dochádza k ich opotrebovaniu. Problémom však je, že zdravotné ťažkosti s kĺbmi u prichádzajú u niektorých ľudí príliš skoro.

Jednou z príčin skorého opotrebenia kĺbov je nadváha a obezita. Istý čas nadmernú záťaž kĺby vydržia, ale nie donekonečna. Akonáhle telesná hmotnosť presiahne ideálnu hmotnosť o 15-20 %, začnú sa objavovať bolesti kĺbov.

Vaše kĺby udrží zdravé správna výživa a pravidelný pohyb

Ako si v dnešnom hektickom svete udržíte ideálnu váhu a vaše kĺby ostatnú čo najdlhšie zdravé? Tu sú tri zásady, na ktoré by ste mali každý deň nielenže myslieť, ale sa nimi i riadiť.

  1. Ak máte sedavé zamestnanie, nezabúdajte na pravidelný pohyb. Raz za polhodinu sa vždy natiahnite a trochu sa poprechádzajte.
  2. Pre zdravé kĺby je nesmierne dôležitá fyzická aktivita. Kĺby sú tak lepšie vyživované a šport spevňuje svaly okolo nich. Samozrejme, všetko má svoje hranice, preto sa športovo „neprepínajte”. Veľa športu totiž viac na škodu než úžitok.
  3. Vaša výživa by mala byť bohatá na všetky živiny. Veľký vplyv na zdravie kĺbov má vápnik, horčík a vitamíny C, K a D.

Trápi vás neznesiteľná bolesť kĺbov? Riešením môže byť i liečba kĺbov kmeňovými bunkami, ktorá je vhodná najmä pre ľudí, ktorí trpia artrózou I. a II. stupňa. O vhodnosti liečby rozhodne špecialista, avšak stále platí, že čím skôr sa pre riešenie problémov rozhodnete, tým je šanca na úspešnú liečbu vyššia.