Select Page

Čo stojí za úspechom kmeňových buniek a prečo je ich využitie v modernej medicíne čoraz populárnejšie? Odpovede nájdeme, ak pochopíme podstatu ich fungovania.

Bunkové chameleóny

Výnimočnosť kmeňových buniek spočíva predovšetkým v ich schopnosti premeniť sa na iné bunečné typy, a sú preto schopné pomôcť regenerovať aj iné orgány a tkanivá v ľudskom tele. Kmeňové bunky sú ako také malé chameleóny, dokážu sa premeniť na iné bunky a pomôžu telu obnoviť niektoré jeho poškodené časti. Výhodou je, že sú telu vlastné a ono ich preto dokáže prijať oveľa lepšie než iné cudzie teleso, napríklad umelý kĺb.

V správnej chvíli

Väčšinu času sú kmeňové bunky v kľudovom stave – nedelia sa. V prípade poškodenia orgánu sú však schopné sa aktivovať  a deliť sa. Vytvárajú rýchlo sa deliace progenitory a ich ďalším delením na špecializované bunky dochádza k regenerácii poškodeného tkaniva.

Liečba vlastnými kmeňovými bunkami

Vďaka svojej schopnosti meniť sa na špecializované bunky majú veľký potenciál využitia v regeneračnej medicíne. Sú schopné vytvoriť všetky bunky kostí, chrupaviek, šliach či kože. Výrazné zlepšenia po aplikácii vlastných kmeňových buniek možno pozorovať aj pri regenerácii srdcového svalu po infarkte myokardu, regenerácii a hojení diabetickej nohy – neuropatie a ischemického poškodenia.

Liečba vlastnými kmeňovými bunkami prebieha v rámci jednodňovej chirurgie. Zahŕňa odber krvi, odber kmeňových buniek (miniliposukcia) a ich následnú aplikáciu. Kmeňové bunky sa získavajú z vlastného tukového tkaniva z podkožia z oblasti brucha. Odber kmeňových buniek trvá niekoľko minút, je bezbolestný a vykonáva sa iba v lokálnej anestéze.

Po zákroku prakticky vznikajú len drobné jazvy a miesto odberu tukového tkaniva je komprimované elastickým odevom alebo elastickým brušným pásom po dobu 3 dní. Z tuku sa izolujú mezenchymálne kmeňové bunky, ktoré majú schopnosť zmeniť sa na bunku, ktorú majú vyliečiť.  Kmeňové bunky spolu s krvnou plazmou sú následne aplikované do požadovanej oblasti.

Čo vás čaká po aplikácii kmeňových buniek

Niekoľko dní po miniliposukcii môže byť miesto odberu bolestivé a je možné, že sa na ňom objaví modrina. Úspešná liečba kmeňovými bunkami si vyžaduje trpezlivosť. Po aplikácii kmeňových buniek a krvnej plazmy môžete 10 dní pociťovať mierne nepohodlie a nemali by ste byť prekvapení, keď sa pozitívne účinky liečby objavia až 6 týždňov po zákroku. V tomto období by ste sa mali vyhýbať zvýšenej fyzickej námahe, avšak približne 10 až 12 dní po aplikácii už môžete začať s ľahkým cvičením.

Žiadne chemické preparáty

Veľkou výhodou liečby kmeňovými bunkami je skutočnosť, že ide primárne o liečbu vlastnými kmeňovými bunkami, ktoré sú pre telo prirodzené, a nie umelé chemické preparáty, ktoré by poškodzovali iné orgány (napr. pečeň a obličky).

Ak chcete viac informácií o liečbe kmeňovými bunkami, vyplňte formulár a dohodnite si bezplatnú konzultáciu: www.liecbaklbov.sk/kontakt

Green chameleon on a tree.