Select Page

Bolia vás kĺby? Príčin bolesti môže byť niekoľko, a to od deformácie kĺbov, zápalu až po opotrebované kĺby vekom či nadmerným preťažením. Čo s tým?

Žiaľ, je vedecky dokázané, že ochorenia kĺbov patri k najrozšírenejším chorobám súčasnej civilizácie. Na bolesti kĺbov sa sťažuje každý druhý dôchodca a výnimkou nie sú ani mladší ľudia. Dôvodov, prečo máme s kĺbmi problémy, je pritom niekoľko. Najčastejším druhom ochorenia kĺbov je artróza, ktorá okrem samotných kĺbov poškodzuje i panvu, šľachy či chrupavky.

 

V posledných rokoch pribúdajú pacienti najmä s osteoartrózou, čo je ochorenie spôsobené predovšetkým opotrebovaním kĺbov. Osteoartróze sa však vo väčšine prípadov dá zabrániť, pretože ide o civilizačné ochorenie, na ktorom sa okrem iného podieľa na jednej strane aj nevhodný životný štýl, nedostatok pohybu, sedavý spôsob života, obezita či nesprávna obuv, na strane druhej i nadmerné preťažovanie kĺbov. Dôležité je nájsť harmóniu medzi telom a spôsobom nášho života.

 

Ordinácie navštevujú čoraz mladší pacienti

Dlhé roky boli problémy s kĺbmi pripisované len starším ľuďom, u ktorých dochádza k prirodzenému opotrebovaniu kĺbov. V posledných rokoch sa u špecializovaných lekárov objavujú čoraz mladší ľudia. Okrem ľudí s nadváhou sú to i športovci.

 

Čo robiť, keď pociťujete bolesti?

Tabletky od bolesti problém nevyriešia, len na nejaký čas utlmia bolesť. Ak vás kĺby bolia, je nielen potrebné pátrať po skutočnej príčine, ale zmeniť aj životný štýl. Úprava stravy, zníženie telesnej váhy v prípade nadváhy či zaradenie vhodného pohybu by mali byť samozrejmosťou. Čo znamená vhodný pohyb? Napríklad nordic walking, pri ktorom používate pri chôdzi palice. Vďaka nim nielenže odľahčíte členky a kolená, ale zapájate aj lopatky a trup, takže pohyb je viac komplexný. Najlepšie je, samozrejme, ísť do prírody, pretože asfalt či dlažba kĺbom rozhodne neprospejú.

 

Liečba kmeňovými bunkami

Žiaľ, opotrebované kĺby nemajú schopnosť regenerácie a keď sa už raz poškodia, nie schopná ich prirodzená regenerácia. V Nemocnici Malacky sa už niekoľko rokov venujeme liečbe kĺbov kmeňovými bunkami a reagujeme tak na svetové trendy v poskytovaní prvotriednej zdravotnej starostlivosti. Chcete o liečbe kmeňovými bunkami vedieť viac? Kontaktujte našich odborníkov na http://www.liecbaklbov.sk/kontakt/