Select Page

Pod artrózou rozumieme kĺbové ochorenie, pri ktorom sa naruší obnova kĺbovej chrupavky, čo má za následok degeneratívne zmeny v kostiach a mäkkých tkanivách okolo chrupavky. Artrózou trpí približne 12 % ľudskej populácie a jej počet, žiaľ, neustále rastie. Nie je však len problémom starších ľudí, ale čoraz častejšie sa jej príznaky objavujú aj u 20-ročných.

Prvé náznaky artrózy pritom vyzerajú úplne nevinne. Dôvodom môže byť napríklad nevhodný šport alebo i priberanie na váhe. Artrózu môžete dostať aj z častého kľačania, drepov, prudkých nárazov, doskokov, výskokov či dokonca z dlhého státia. Kĺby sa opotrebúvajú prirodzene, no určité aktivity tomu len napomáhajú, a to najmä preto, že z našej strany nevyvíjame žiadnu snahu o oddialenie problémov s kĺbmi. Ako predčasnej artróze predísť?

Prevenciu môžeme zhrnúť do niekoľkých bodov:

  • udržanie ideálnej váhy,
  • udržanie dobrej fyzickej kondície,
  • dobrá pohyblivosť kĺbov a svalov,
  • zdravá strava s vysokým obsahom vitamínov a minerálov,
  • užívanie výživových doplnkov s kolagénom.

Netreba však zabúdať na to, že rovnako ako pri mnohých iných ochoreniach, aj v prípade artrózy hrá významnú úlohu i dedičnosť, ďalej poruchy metabolizmu či drobné úrazy. O veľkých zlomeninách kĺbu nemusíme ani hovoriť.

Ako spoznáte artrózu?

Artrózu môžete rozpoznať niekoľkými príznakmi. Medzi tie najviac citeľné patrí bolesť a stuhnutie kĺbov pri záťaži. Mnohí kĺby pociťujú aj pri výkyvoch počasia či chlade, bolia ich svaly a typická je aj bolesť po dlhšom pokoji.

Vyhrajte boj s artrózou

Ak chcete boj s artrózou vyhrať, dôležitá je prevencia a správna starostlivosť o kĺby. Naučte sa počúvať svoje telo, ktoré vás bude pred prichádzajúcimi problémami včas varovať. Športujte s mierou a vyberajte si športy, ktoré nebudú kĺby poškodzovať nevhodným pohybom. Obuv s mäkšou podrážkou, ktorá tlmí nárazy pri pohybe, by mala byť samozrejmosťou. Do svojho jedálnička zaraďte veľa ovocia a zeleniny, ktoré obsahujú množstvo potrebných vitamínov, a v prípade potreby doprajte svojim kĺbom i kolagén.

Ak ste na sebe spozorovali, že vás kĺby už dlhšie bolia, neodkladajte návštevu lekára. V prípade, že sa artróza podchytí včas, je možné absolvovať účinnú liečbu boľavých kĺbov kmeňovými bunkami, a to aj u nás v Nemocnici Malacky. Kmeňové bunky získame z vášho telesného tuku a po následnom spracovaní ich aplikujeme do miesta, kde je kĺb poškodený najviac. Ak sa chcete o liečbe dozvedieť viac, kliknite na www.liecbaklbov.sk alebo kontaktujte našich lekárov na www.liecbaklbov.sk/kontakt/.