Select Page

Je úplne prirodzené, že počas života sa naše kĺby postupne opotrebúvajú. Patrí to k životu nás všetkých. Niekedy sa však stáva, že k tomu naším neopatrným správaním prispievame aj my sami a artróza, ochorenie z opotrebovania kĺbov, sa objaví skôr, ako by sme čakali.

Štatistiky hovoria o tom, že na Slovensku až 15 % populácie trpí určitou formou artrózy  a viac ako 50 % ľudí starších ako 65 rokov je postihnutých artrózou. Zostavili sme zoznam piatich najčastejších otázok, ktoré pacientov zaujímajú, a tu sú naše odpovede.

1.  U koho sa artróza prejavuje viac? U mužov alebo žien?

Môžeme skonštatovať, že je to tak pol na pol. V mladšom veku artróza štatisticky postihuje viac mužov ako žien, avšak v strednom a vo vyššom veku je to skôr naopak. Určitý stupeň tohto ochorenia kĺbov má však každý druhý človek nad 50 rokov.

2. Je nejaký rozdiel medzi primárnou a sekundárnou artrózou?

Primárna artróza sa zvyčajne vyskytuje v neskoršom veku a podieľa sa na nej množstvo faktorov, ako napríklad už spomínaný vek, ale aj dedičnosť, preťažovanie tela, jeho stavba či nadváha. Sekundárna artróza je zas spôsobená poruchami vývoja, ako napríklad vrodeným vykĺbením či metabolickými, neurologickými ochoreniami. Príčin môže byť veľmi veľa a presnú diagnózu vám určí špecialista.

3. Vravíte, že opotrebovanie kĺbov je prirodzené. Ako kĺby starnú?

Naše telo s pribúdajúcimi rokmi starne a týka sa to i kĺbov. Sú menej pružné a zhoršuje sa ich ohybnosť. Príčinou je, že činnosť buniek chrupkovitého tkaniva sa postupom času spomaľuje, čím sa zhoršuje schopnosť regenerácie kĺbovej chrupavky. Klesá i množstvo kyseliny hyalurónovej v kĺbovej tekutine, ktorá sa stará o dostatočnú hydratáciu kĺbov, kvôli čomu sa chrupavka stáva menej pružnou. Ďalej sa na kostiach objavujú okrajové výrastky, prvé praskliny na chrupavkách a kĺby postupne strácajú svoju elasticitu.

4. Aké sú príznaky artrózy?

Artróza najčastejšie postihuje kolenné a bedrové kĺby. Je pre ňu charakteristické ranné stuhnutie kĺbov, bolesť či postupné zhoršovanie kĺbovej hybnosti. Ďalšími príznakmi však môže byť i vŕzganie kĺbu pri pohybe alebo i citlivosť na zmeny počasia.

5. Vyliečia artrózu kmeňové bunky?

V Nemocnici Malacky sa už niekoľko rokov špecializujeme na liečbu artrózy 1. a 2. stupňa prostredníctvom kmeňových buniek, ktoré sú súčasťou nášho organizmu. Najviac kmeňových buniek sa nachádza v tuku a v kostnej dreni.

Ich najväčšia výhoda spočíva v tom, že dokážu obnovovať poškodené alebo opotrebované bunky a v Nemocnici Malacky nimi liečime kolenné, bedrové, lakťové, ramenné, členkové či najmenšie záprstné kĺby.

V prípade, že chcete o liečbe boľavých kĺbov vedieť viac, kontaktujte našich odborníkov, ktorí vám veľmi radi poskytnú konzultáciu a navrhnú ďalšie kroky.