Select Page

Bolesť kolien nie je len problémom starších ľudí, u ktorých dochádza k postupnému opotrebovaniu chrupavky, ale aj mladých ľudí, a to najmä športovcov. U niekoho sa problémy vyskytnú až po samotnom športe, keď je už telo v pokoji alebo napríklad pri bežnej chôdzi. Čo je hlavným dôvodom toho, že kolená bolia?

Na úvod je potrebné dodať, že funkcia kolenného kĺbu je ovplyvnená postavením celého tela. Je dôležité si uvedomiť, že naše telo funguje dobre len vtedy, ak funguje ako celok. To znamená, že ak sa napríklad pri športe venujete len niektorým svalovým partiám, môže dôjsť jednak k preťaženiu týchto svalov, jednak k oslabeniu ostatných. To môže mať za následok rôzne zranenia či bolesti. Pri kolenách sa zvyčajne stretáva so štyrmi druhmi bolesti. Prečo kĺby bolia?

 

Úponová bolesť kolena a jej príčiny

Úponové bolesti vznikajú kvôli chronickému preťaženiu istých svalových skupín. Príčina úponovej bolesti však býva úplne inde, pretože ide o prenesenú bolesť do konkrétneho svalu, ktorý sa práve v tomto mieste upína. Ak vás koleno bolí napríklad na vnútornej strane v spodnej časti, môžete mať zle postavenú, respektíve vykrivenú panvu. V prípade, že pociťujete bolesť na vonkajšej strane kolenného kĺbu v jeho spodnej časti, príčinou môže byť blokáda hlavičky lýtkovej kosti.

 

Neprehliadnite príznaky patelo-femorálneho syndrómu

Jedným z najčastejších problémov s kolenami, ktoré sa objavujú ako u športovcov, tak i nešportovcov, je patelo-femorálny sydróm. O čo ide? Patela, teda jabĺčko, má funkciu kladky pre štvorhlavý stehenný sval. Pri akomkoľvek pohybe dochádza k stlačeniu jabĺčka do jamky, ktorú svojím umiestnením vytvára stehenná a holenná kosť.

Tento tlak na jabĺčko je prirodzený, problém však nastáva pri väčšej záťaži, ako napríklad chôdzi po schodoch alebo behu. Jabĺčko svoju funkciu vykonáva správne len vtedy, keď je dostatočne stabilizované v jamke. Mnohí športovci, ale aj bežní ľudia na to zabúdajú a svoje kolená príliš preťažujú, kvôli čomu dochádza k bolestiam a postupnému opotrebovaniu chrupavky.

 

Máte tzv. skokanské alebo bežecké koleno?

Ako už napovedá samotný názov, pri skokanskom kolene ide o problém, ktorý trápi predovšetkým atlétov a športovcov, ktorí príliš namáhajú patelárnu (jabĺčkovú) šľachu. V dôsledku toho dochádza k rôznym bolestivým zápalom šľachy a nezriedka i k pretrhnutiu. Podobne sú na tom i bežci na dlhé trate, ktorí sa dostatočne nevenujú strečingu, precenia svoje schopnosti alebo zvolia nevhodnú bežeckú obuv. Vtedy hovoríme o takzvanom bežeckom kolene.

Ako môžete sami vidieť, kĺby v našich kolenách sú veľmi zložitou štruktúrou a príčin bolestí môže byť neúrekom. Postup pri liečbe bolestivosti kolien by mal byť preto nasledovný:

  1. Zistiť príčinu bolesti.
  2. Navhrnúť správnu a efektívnu liečbu.
  3. Dbať na prevenciu.

Ak už raz kolená bolia, bolesť sama od seba, bohužiaľ, nezmizne. Treba však mať na pamäti to, liekmi síce dočasne odstránite bolesť, ale príčinu nevyliečite. Ako sa k tomu postaviť? Nemusíte hneď myslieť na bolestivú výmenu kĺbov. U nás v Nemocnici Malacky liečime bolesti kĺbov prostredníctvom kmeňových buniek, ktoré patria k najrevolučnejším metódam v oblasti ortopédie. Viac informácií nájdete na: http://www.liecbaklbov.sk/