Select Page

Kmeňové bunky pomáhajú viacerým generáciám. Navštívili sme Petra z Jaroviec, ktorý sa pre aplikáciu rozhodol, inšpirovaný svojím otcom.

Prečo ste sa rozhodli pre aplikáciu kmeňových buniek? Motivovalo vás rozhodnutie vášho otca, ktorý aplikáciu absolvoval pred Vami?

Informácie o  liečbe kmeňovými bunkami som našiel v médiách, najskôr som čítal, že kĺby liečia v Brne, tak som zobral môjho otca, ktorý mal obe kolená v zlom stave a išli sme sa pozrieť, že aká je to vlastne liečba.

Otec, dnes 72 – ročný dôchodca, je bývalý futbalista a hrozila mu totálna endoprotéza na obe kolená, tej sa však chcel vyhnúť.  Po návrate domov z Brna sme ešte nejaký čas zvažovali a pátrali po informáciách a vhodných alternatívach liečby poškodených kĺbov, pretože sa otec chcel vyhnúť drastickým chirurgickým zákrokom. Podarilo sa mi zistiť, že kmeňovými bunkami liečia aj na Slovensku v nemocnici v Malackách.

Ja sám som bývalý basketbalista a mal som niekoľko úrazov, dokonca som mal roztrhnutú achillovu pätu, takže aj mňa v tom čase trápili bolesti po úrazoch. Otec bol na tom však horšie. Otec absolvoval zákrok pred viac ako 3 rokmi a ja som sa rozhodol 2 roky po ňom, dal som si to ako darček k mojim 43. narodeninám. 😊

Do ktorých kĺbov vám kmeňové bunky aplikovali? Bol zákrok bolestivý?

Zákrok som podstúpil na pravé koleno. Najskôr mi odsali tuk a následne po asi 3 hodinách mi do kolena injekčne aplikovali kmeňové bunky. Zákrok nebol nijako extrémne nepríjemný, taká operácia achillovky je oveľa nepríjemnejší zákrok 😊.

Po akom čase po aplikácii ste pocítili zlepšenie? Museli ste po aplikácii dodržiavať nejaký špeciálny režim? Ako sa zlepšila pohyblivosť Vašich kĺbov po aplikácii? Venujete sa vo voľnom čase športu?

Najskôr mi ustúpil zápal, bolo to pár týždňov po zákroku a po vyše mesiaci sa mi obnovila aj pohyblivosť v kolene. Na odporúčanie lekárov som dodržiaval ešte pár týždňov pokojový režim a športoval som len príležitostne s mojimi deťmi. Lekár mi odporučil bicyklovanie a do 3 mesiacov som sa vrátil aj k basketbalu a volejbalu. Nasledujúcu zimu som už opäť lyžoval.

Komu by ste odporučili aplikáciu kmeňových buniek?

Vzhľadom na veľký záujem pacientov o aplikáciu, v Nemocnici Malacky zaviedli ponuku, v rámci ktorej Vám aplikujú kmeňové bunky do dvoch kĺbov za 1500 EUR. Využili by ste túto ponuku?

V súčasnosti je dostupných veľa  metód, ktoré odďaľujú operáciu a liečia zápal v kĺbe. Liečba pomocou kmeňových buniek má však potenciál aj regenerovať poškodenú chrupavku. Odporučil by som to mladým aktívnym ľuďom, ktorí sa venujú športu a dochádza u nich k poškodeniu chrupaviek. Určite je to výhodnejšie ako užívať rôzne voľnopredajné preparáty.  A ak majú ľudia poškodené oba kĺby, tak netreba čakať na postupnú liečbu, je lepšie dať si urobiť oba kĺby naraz, aj keď jeden je poškodený  menej. Nedôjde tak zbytočne k jeho ďalšiemu opotrebeniu.

Ako ste boli spokojný s prístupom personálu v Nemocnici Malacky?

V nemocnici som sa zdržal ani nie celý 1 deň. Prostredie bolo na dobrej úrovni a aj personál bol ústretový.  Špeciálne by som chcel poďakovať MUDr. Hricovi, ktorý mi kmeňové bunky aplikoval, dodáva s úsmevom Peter.

Ak vás trápia bolesti kĺbov, dohodnite si bezplatnú konzultáciu v Nemocnici Malacky: http://www.liecbaklbov.sk/kontakt/