Select Page

Artrózou trpí čoraz viac ľudí. Kĺby zaťažujeme športom, nosením ťažkých vecí či vysokých podpätkov, a prirodzene tak prichádza k ich opotrebovaniu, a to aj u mladších ľudí.

Ľudia, ktorí trpia artrózou, vedia, že neobmedzuje len v pohybe, ale je i veľmi bolestivá. „Medikamentózna liečba rieši následky artrózy – bolesti. Aplikácia kmeňových buniek by mala odstrániť príčinu bolestí, ktorou je opotrebovanie chrupavky,“ vysvetľuje MUDr. Milan Hric, chirurg z Nemoc­nice Malacky, kde sa kĺby už viac ako tri roky liečia aj pomocou kmeňových buniek.

 

Je liečba kmeňovými bunkami vhodná pre každého?

„Táto liečba je ideálna pre ľudí, ktorí majú niektorý kĺb poškodený, ak ide o poranenie chrupavky. Kmeňový­mi bunkami sa zvyšuje regeneračná schopnosť chrupaviek. Naopak, nie je vhodná pre pacientov, ktorí už nemajú žiadnu chrupavku a kĺby im stuhnú a začínajú zrastať. Rovnako pacienti od 75. roku majú kmeňové bunky už staršie a ich regeneračná schopnosť je menšia. U týchto pacientov môžeme použiť „mladšie“ bunky z pupočníka z tkanivovej banky. Po viac ako troch rokoch môžem povedať, že liečba je úspešná a zo štatistík vychádza, že 70 až 80 percent pacientov pociťuje po aplikácii zlepšenie pohyblivosti a úľavu od bolesti,“ hovorí MUDr. Milan Hric, ktorý v roku 2018 aplikoval kmeňové bunky do viac ako 140 kĺbov. Zatiaľ čo na výmenu kĺbu sa musíte pripravovať dlho pred operáciou a rekonvalescen­cia sa môže natiahnuť aj na niekoľko mesiacov, regeneratívna liečba kĺbov kmeňovými bunkami trvá len niekoľko hodín. Z tela pacienta sa odoberie dostatočné množstvo tukového tkaniva, z ktorého sa následne izolujú kmeňové bunky, a tie sa aplikujú pria­mo do kĺbu. Ešte v ten istý deň môže pacient odísť domov na vlastných nohách.

Objednajte sa k nám na bezplatnú konzultáciu na čísle 0800 30 00 30.