Select Page

Leto, plavky, krásne počasie a všade navôkol ľudia, ktorí športujú. Pohybom a cvičením sa udržiavame fit nielen po fyzickej stránke, ale aj psychickej. Cvičenie má veľmi veľa pozitívnych účinkov, ale na druhej strane prináša i zvýšené riziko úrazov a v závislosti od druhu športu rôzne zaťažuje kĺby.

Ani úrazy, ani bolesť kĺbov však nie sú dôvody na to, aby ste sa prestali venovať pohybu. Úplne postačí, ak budete vykonávať pohyby, ktoré sú pre vaše telo bezpečné a znižujú riziko zranení či bolestí. Ako? V prvom rade je dôležité vybrať si taký druh športu, ktorý je vhodný pre vaše telo. Tým, že si vytvoríte tréningový plán na základe svojich individuálnych potrieb a schopností, znížite riziko zranenia na minimum. Čo vašim kĺbom pri športe škodí najviac a aké sú najčastejšie zranenia?

U bežcov a chodcov sa najčastejšie objavujú ťažkosti s bedrovými, kolennými či členkovými kĺbmi, pretože najväčšie množstvo najväčšiu tlak je spôsobovaný najmä na spodnú časť tela. Kulturistov zas často trápia problémy s ramenným kĺbom, a to najmä vtedy, keď pravidelne precvičujú hornú časť tela a využívajú na to príliš veľkú váhu. Žiaľ, problémy s kĺbmi sa netýkajú len profesionálnych športovcov, ale najmä tých rekreačných, ktorí často nedbajú o dôkladnú starostlivosť o kĺby. Bolia vás pri cvičení kĺby? Pozrite sa, či sa nedopúšťate niektorých z nasledujúcich chýb.

Veľa cvičenia kĺbom škodí

Mnohí rekreační športovci, ktorí sa rozhodli venovať sa pohybu pravidelne, sa do týchto aktivít pustia s veľkou dávkou motivácie. Mnohí sú v domnienke, že ak je pre naše telo dobrý polhodinový tréning, dvojhodiný musí byť predsa ešte účinnejší. Nie je to tak. Skôr, ako si to stihnú uvedomiť, začnú pociťovať bolesti kolien či iných kĺbov a cvičenia sa musia vzdať. Často sa zabúda na to, že celé vaše telo potrebuje dostatok času na to, aby sa prepracovalo na ťažšie tréningy. To platí aj pre svaly, kosti a kĺby. Zo začiatku sa preto venujte ľahšej a kratšej aktivite s dostatočným priestorom na regeneráciu tela a pomaly postupujte ďalej.

Stále dookola to isté

Rozumieme tomu, že ste sa práve nadchli pre beh, ale ak sa mu chcete naozaj venovať naplno, nemal by byť jediným druhom pohybu. Ak budete zaťažovať stále rovnaké svaly a kĺby, veľmi rýchlo dôjde k opotrebovaniu chrupavky či zraneniam kĺbov. Športy striedajte. Vďaka tomu, že sa svaly a kĺby budú pohybovať v rôznych smeroch, zabránite rýchlemu poškodeniu.

Nabudúce pre vás pripravujeme článok, v ktorom si povieme ďalšie chyby, ktorých sa mnohí ľudia dopúšťajú pri cvičení. V prípade, že už pociťujete akékoľvek problémy či bolesti kĺbov, nečakajte a obráťte sa na odborníkov. Ak sa problémy s kĺbmi, respektíve artróza podchytí včas, je tu väčšia šanca na úspešnú liečbu kmeňovými bunkami, ktorej sa už niekoľko venujeme v Nemocnici Malacky. Až 70 % našich pacientov sa po polroku mohlo vrátiť k svojim bežným pohybovým činnostiam, ich bolesti sa výrazne zmiernili a dokonca prestali brať i lieky na zmiernenie bolesti.