Select Page

Nebojte sa, nie je to to také zlé, ako to na prvý pohľad vyzerá. Nie sme proti tomu, aby deti športovali. Šport je výborným koníčkom, pomáha psychike a chráni pred strašiakom dnešnej doby – obezitou. Problémom športovania detí je však to, že rodičia nemyslia na to, ako môže ublížiť jednostranný tréning.

Poškodenie kĺbov u detí vzniká najmä kvôli jednostrannému zaťažovaniu len určitej časti tela, ako napríklad pri tenise, golfe, ale aj hokeji či futbale. Pre deti, ktorých telo je stále v intenzívnom vývoji, je jednostranný tréning nevhodný, ba priam nebezpečný. Nielenže pri ňom vznikajú svalové dysbalancie, ale aj nesprávne pohybové stereotypy. Čo to znamená? Tým, že sú svaly vo vzájomnej nerovnováhe, môžu byť niektoré z nich oslabené a iné zas preťažené. Výsledkom sú nerovnomerne zaťažované kĺby či panva.

 

Riziko stereotypu pri športe

Ak sa vaše dieťa venuje nejakému športu profesionálne a teda absolvuje niekoľko tréningov do týždňa, je dôležité dbať na to, aby sa do ich tréningových plánov zaradili i kompenzačné cvičenia a posilňovanie celého tela. Samozrejmosťou by mali byť aj pravidelné návštevy lekára a fyzioterapeuta. Odporúčame pridať i doplnkové športy, ako napríklad plávanie, ktoré je z fyziologického hľadiska jedným z najvhodnejších športov pre deti. Jeho výhoda spočíva v minimálnom zaťažení kĺbov, svalov, šliach a väzov.

 

Čo robiť, ak problém už nastal?

V prípade, že u dieťaťa svalová nerovnováha už vznikla, určite neodporúčame pokračovať vo tvrdom jednostrannom tréningu. Príznakom môže byť bolesť kolien, ramien či iných častí tela. Návštevu lekára dlho neodkladajte, pretože je tu veľmi veľké riziko chronického ochorenia kĺbov. Nielenže bude musieť vaše dieťa v dohľadnej dobe skončiť so svojím obľúbeným športom, ale môže sa stať, že bude mať problémy s kĺbmi po celý zvyšok života. Prvou fázou liečby preťažených svalových skupín je rehabilitácia v prítomnosti skúseného fyzioterapeuta, ktorý vám ukáže jednotlivé cviky a neskôr môžete so svojím dieťaťom cvičiť i vy doma.

 

Ohrozené nie sú len kĺby

Kvôli preťažovaniu určitých partií hrozí veľké množstvo úrazov, ktoré sa delia na dve skupiny. Akútne úrazy vznikajú poškodzovaním tkanív tela v dôsledku neprimeranej sily. Chronické úrazy sú zas výsledkom dlhodobého prepínania síl a nahromadených malých poškodení. Pamätajte na jedno – žiadny úraz či bolesť nemôžete prehliadnuť, pretože dôsledky na seba nenechajú dlho čakať.

V našej Nemocnici Malacky sa často stretávame aj s vrcholovými športovcami, u ktorých problémy s kĺbmi vznikli už počas tvrdých tréningov v detstve. Vtedy ich, žiaľ, často podcenili a nevenovali im dostatočnú pozornosť. Riešením môže byť liečba kĺbov kmeňovými bunkami. Kmeňové bunky sa dokážu meniť na bunky chrupaviek, kostí, svalov či nervového tkaniva. Liečime kolenné, bedrové, lakťové, ramenné, členkové kĺby, ale aj najmenšie záprstné kĺby na rukách. Je však potrebné podotknúť, že najlepším liekom na bolesti kĺbov je nepochybne prevencia. Nepodceňte ju.